Propozycje tras samochodowych i rowerowych

Doliną, doliną – propozycje tras samochodowych i rowerowych
W niniejszym rozdziale zaproponowano kilka tras wiodących dolinami Beskidu Wyspowego i Gorców. Oczywiście podane trasy pokazują tylko drobną część turystycznego bogactwa i różnorodności krajobrazowej tych grup górskich. Być może zainspirują czytelnika do projektowania innych – może bardziej ambitnych - wycieczek.
Przedstawione trasy wiodą głównie drogami lokalnymi, o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego. W większości zatem doskonale nadają się uprawiania turystyki rowerowej.
Podstawą opisu każdej trasy jest informacja na temat odległości w kilometrach, dość dokładna nawigacja w terenie i zasygnalizowanie mijanych atrakcji krajoznawczych. Szczegółowych informacji na temat mijanych miejscowości, obiektów, punktów topograficznych (gór, przełęczy, dolin) należy szukać w „słowniku krajoznawczym”. Wszystkie obiekty mające swe hasła w słowniku zostały w opisach tras wyróżnione tłustym drukiem i gwiazdką.
Na terenie Beskidu Wyspowego i Gorców można uprawiać różne formy turystyki. Zachęcamy zatem do łączenia przejazdu samochodem lub rowerem z pieszą wędrówką. W opisie każdej trasy zaznaczono możliwość wypadu pieszego na mijane szczyty.
 
Trasa I. Przyjazna Dolina Raby
Mszana Dolna – Glisne – Lubień – Krzeczów - Skomielna Biała – Zabornia – Spytkowice – Przeł. Bory – Podsarnie – Harkabuz - Raba Wyżnia – Chabówka – Rabka. Długość 62,5 km.
Osią tej trasy jest rzeka Raba. Zwiedzany obszar stanowi prawdziwą mozaikę pod względem geograficznym – zobaczymy bowiem szczyty Gorców, Beskidu Wyspowego, uroczą Kotlinę Rabczańską, a nawet wierchy Pasma Podhalańskiego. Zwiedzimy drewniane kościoły, skansen w Chabówce, koniecznie trzeba przespacerować się po Parku Zdrojowym w Rabce. Pomijając odcinek środkowy, wiodący „zakopianką”, trasa nadaje się do turystyki rowerowej.
 
0,0 km – Mszana Dolna* centrum, ul. Kolbego. Ruszamy na zachód (kierunek Rabka) drogą krajową nr 28, wzdłuż torów nieczynnej linii kolejowej, tzw. Transwersalnej.
1,0 km – Skrzyżowanie ze światłami DK 28 i drogi nr 968 do Lubnia (przy skrzyżowaniu krzyż na miejscu dawnego cmentarza cholerycznego). Tu skręcamy w lewo, kierunek Rabka, Wadowice.
1,3 km - Po 300 m skręcamy w prawo (drogowskaz Glisne). Malowniczy podjazd lokalną drogą do Tenczyna. Panorama zachodniej części Beskidu Wyspowego, przed nami stoki Lubonia Wielkiego, na prawo zbocza Szczebla i Małej Góry. Po lewej stronie zbocza Okrągłej.
4,5 km – Glisne*. Po prawej współczesny kościół parafialny prowadzony przez księży sercanów. Stąd możemy zrealizować krótki wariant naszej trasy, skręcając w lewo, w wąską asfaltówkę prowadzącą do ciekawego gospodarstwa pszczelarskiego p. Jana Lupy. Od centrum Glisnego już bardziej stromo podjeżdżamy pod Przełęcz Glisne.
6,0 km - Przełęcz Glisne. Z przełęczy malownicze widoki. Panorama poszerza się o masyw Zębolowej na zachodzie oraz dolinę Skawy, grzbiet Stołowej Góry w Beskidzie Średnim.
Przełęcz jest świetnym punktem wypadowym na Luboń Wielki* (1022 m). Czerwonym szlakiem dojdziemy na szczyt do schroniska PTTK przez ok. 1 godzinę. W przeciwnym kierunku (na północ) szlakiem zielonym możemy powędrować na szczyt Szczebla* (976 m).
Zjeżdżamy do Tenczyna. Po prawej stronie potężny kamieniołom piaskowca.
10,3 km - Kościół parafialny w Tenczynie* – ładna współczesna świątynia, zbudowana z miejscowego kamienia.
10,5 km - Droga krajowa nr 7, popularna „zakopianka”, tu skręcamy w prawo i ok. 600 metrów jedziemy na północ.
11,1 km - Skręcamy z „zakopianki” na lewo. Po 200 metrach, za mostem na Lubieńce skręcamy ponownie na lewo (kierunek Lubień – Smugawa). Jedziemy w górę potoku Smugawka, wśród rzednącej zabudowy Lubnia*. Mijamy kilka typowych, drewnianych chałup kliszczackich. Po wyjeździe na grzbiet droga już łagodnie prowadzi na południe, po prawej okazały grzbiet Zębolowej.
14,2 km - Kościół parafialny św. Wojciecha w Krzeczowie*.
Spod kościoła w Krzeczowie ruszamy na południowy wschód, stromo w dół wąską asfaltówką. Przed nami Luboń Wielki, Szczebel.
14,9 km - Ponownie „zakopianka”, skręcamy na prawo, przyjmując kierunek południowy jedziemy w górę. Po wyjeździe na grzbiet Lubonia bardzo malowniczy odcinek trasy. Wspaniały widok na prawo (zachód): Babia Góra, pasmo Policy, Pasmo Podhalańskie, nieco bliżej szeroka dolina Skawy. Po przekroczeniu grzbietu Lubonia seria pięknych widoków na Tatry i Gorce.
20,7 km - Skomielna Biała, skrzyżowanie z drogą krajową nr 28. My jedziemy dalej prosto na południe mijając po lewej kościół parafialny w Skomielnej, po lewej ładna odsłona Gorców (widać Turbacz *i Kudłoń*) i długiego grzbietu Lubonia Wielkiego.
23,8 km – Grzbiet Zbójeckiej Góry (przechodzi tędy Główny Szlak Beskidzki), zjeżdżamy łagodnie w stronę doliny Raby.
25,2 km - Skrzyżowanie w Zaborni, zjeżdżamy z „zakopianki” i kontynuując jazdę drogą nr 7, kierujemy się na zachód w stronę Spytkowic. Rozległe widoki na Pasmo Podhalańskie (po lewej) oraz Babią Górę i Pasmo Policy (po prawej).
34,5 km - Spytkowice*, kościół parafialny.
Po spacerze w centrum czeka nas długi podjazd na przełęcz Bory (Spytkowicką). Po drodze mijamy ośrodek narciarski i regionalną karczmę „Rusnakówka”. Droga łagodnie wspina się na grzbiet Pasma Podhalańskiego.
39,5 km - Przełęcz Bory (Spytkowicka) – wspaniały widok na południowe stoki Babiej Góry, w głębi rozległa Kotlina Orawy, po lewej za stokami Pasma Podhalańskiego prześwitują Tatry, przejeżdżamy zwartą zabudową Podwilka.
40,5 km – Podwilk, zjazd z trasy E 77 na Harkabuz. Skręcamy w lewo, jedziemy lokalną drogą ok. 2,5 km do Podsarnia. Przy wjeździe do wsi warto zatrzymać się na chwilę i podejść do zabytkowej drewnianej dzwonnicy loretańskiej (po lewej, ok. 400 m od drogi).
47,0 km - Harkabuz, w centrum miejscowości skręcamy na północ tzw. Drogą Solidarności, wiodącą do Raby Wyżnej. Przecina ona malowniczymi serpentynami Pasmo Podhalańskie. Uroczystego otwarcia drogi dokonał w 2004 r. Lech Wałęsa. Na przełęczy ładny kamienny obelisk upamiętniający zakończenie tej inwestycji, obok niewielka wiata – miejsce odpoczynku dla turystów.
Czeka nas teraz długi zjazd do Raby Wyżnej, obfitujący w piękne widoki na Gorce z Turbaczem (na wprost) i zachodnią część Beskidu Wyspowego (Mogielica, Ćwilin, Śnieżnica, długi grzbiet Lubonia Wielkiego). Bardziej w lewo grzbiet Stołowej Góry w Beskidzie Średnim oraz pasmo Policy w Beskidzie Żywieckim.
53,5 km - Raba Wyżna* – w centrum wsi kościół, ośrodek zdrowia, liczne pawilony spożywcze. Parkujemy koło kościoła i idziemy na spacer po miejscowości. Najcenniejszy obiekt – dwór Głowińskich z pocz. XX w. znajduje się w południowej części wsi, przy drodze do Sieniawy.
Raba Wyżna jest dobrym punktem wypadowym w zachodnią część Gorców i Pasmo Podhalańskie. Polecamy wędrówkę widokowym szlakiem żółtym na Rabską Górę (ok. 1 h) i Piątkową (ok. 2 h).
Z centrum Raby nasza trasa wiedzie na północ drogą nr 958 (kierunek Rabka-Zdrój), wzdłuż linii kolejowej Chabówka – Zakopane. Po prawej stoki Rabskiej Góry (782 m). W Rokicinach Podhalańskich, obok przejazdu kolejowego mijamy murowany dwór oddzielony od naszej drogi szpalerem drzew.
57,5 km - Chabówka* – przejeżdżamy pod „zakopianką” i następnie koło stacji kolejowej, cały czas kierując się na Rabkę.
W Chabówce polecamy zwiedzanie skansenu kolejowego. Dojazd oznakowany tablicami.
62,5 km – Centrum Rabki-Zdroju*, stacja kolejowa. Koniec trasy.
 
Trasa II. W krainie Zagórzan
Mszana Dolna (wariant do Poręby i Koninek) - Łostówka – Jurków – Dobra – Gruszowiec – Kasina Wielka – Kasinka Mała – Mszana Dolna. Długość 41 km.
Nasza wycieczka prezentuje najciekawsze miejscowości grupy etnograficznej Zagórzan, których siedziby rozłożone są pomiędzy stokami Gorców i Beskidu Wyspowego. Oprócz przejazdu polecamy zwłaszcza spacer po Porębie Wielkiej (Park Wodzickich i ścieżki dydaktyczne Gorczańskiego parku Narodowego), wyjazd kolejką linową na Tobołów, a także zwiedzanie uroczych drewnianych kościółków w Dobrej i Kasinie Wielkiej. Trasa sugerowana również dla turystyki rowerowej.
0,0 km - Mszana Dolna* – ze skrzyżowania w centrum miejscowości ruszamy na południowy wschód, drogą nr 968 (kierunek Zabrzeż). Po prawej stronie mijamy park Krasińskich z dawnym dworem Krasińskich z pocz. XX w. (obecnie Zakład Wychowawczy dla Nieletnich). Dalej po prawej stronie, przy ul. J. Marka „Folwark Stara Winiarnia” – elegancka restauracja, miejsce wystaw i koncertów.
0,8 km – Wylot z Mszany Dolnej, skrzyżowanie przed mostem na Porębiance - tu skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez most na Porębiance i zmierzamy dalej drogą 968 wśród luźnej zabudowy Mszany Górnej.
 
Wariant nr I - do Koninek w Gorcach
0,0 km – Ze skrzyżowania koło mostu ruszamy w głąb doliny Porębianki. Po lewej grzbiety Spyrkowej, w głębi pojawia się charakterystyczny grzbiet Potaczkowej z krzyżem, bardziej na południe zalesione grzbiety Gorców. Po 3 km wjeżdżamy do Podobina, krajobraz niewiele się zmienia, jedziemy jeszcze szeroką doliną Porębianki, bezleśne wzgórza po prawej i lewej.
5,3 km - Wjeżdżamy do wsi Niedźwiedź, po lewej szkoła podstawowa, kościół parafialny i cmentarz. Na skrzyżowaniu kierujemy się na Koninki.
7,0 km – Poręba Wielka*, wkrótce po 500 m mijamy kompleks parkowy Wodzickich z dyrekcją GPN, przy drodze kilka pomnikowych drzew. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo na Koninki (w prawo odchodzi droga do Poręby Górnej). Dolina zaczyna się zwężać, przed nami zalesione grzbiety Gorców.
12,3 km - Koninki ośrodek, koniec wariantu trasy nr II.
Koninki są kapitalnym punktem wypadowym w północną część Gorców. Można stąd powędrować na Turbacz szlakiem niebieski (ok. 2.5 h), bądź ruszyć na Stare Wierchy (schronisko PTTK, ok. 2.5 h) i Suhorę (obserwatorium astronomiczne).
Wracamy do Mszany Dolnej tą samą trasą.
2,0 km – Z trasy skręt 968 na lewo, do Łostówki*, przejeżdżamy przez most na Mszance. Na początku wsi po lewej zabytkowa kaplica św. Barbary z XIX w. Po prawej stronie, w osiedlu Niedośpiały kilka ładnych drewnianych chałup zagórzańskich. W lewo odchodzi zielony szlak na Ogorzałą i Jasień*. Dalej droga prowadzi na wschód wzdłuż potoku Łostówka, po lewej stronie towarzyszą nam stoki Wsołowej i Czarnego Działu, po prawej stoki Ogorzałej i Ostrej*, przed nami zamykają dolinę stoki Ćwilina*. Mijamy szkołę po lewej, współczesny kościół parafialny i zajazd „Oberwanka”, obok którego drewniana chałupa z XIX w. z charakterystycznym żurawiem.
8,5 km - Wilczyce – kaplica mszalna po prawej. Po lewej stronie okazale prezentuje się południowe zbocze Ćwilina, na prawo ładne widoki w kierunku Jasienia.
10,5 km - Siodło pod Ćwilinem. Stąd piękna panorama na Łopień*, Mogielicę* i centralną część Beskidu Wyspowego. Można z tego miejsca powędrować na Ćwilin za znakami szlaku rowerowego (żółte), równolegle ze szlakiem biegną znaki dróżek różańcowych.
Czeka nas teraz widokowy zjazd do Jurkowa. Cały czas piękne odsłony na Mogielicę, Łopień i Jasień, na lewo (północ), na zamknięciu panoramy widok na Pieninki Skrzydlańskie.
12,8 km – Jurków-Kuligi, skrzyżowanie z drogą do Półrzeczek. Po prawej tuż przy skrzyżowaniu zabytkowa kapliczka, wedle tradycji na miejscu cmentarza cholerycznego. Tu skręcamy w lewo, na dół. Podążamy na północ wzdłuż potoku Jurkówka.
14,0 km- Jurków* centrum. Tutaj krzyżują się drogi do Chyszówek (w lewo) i Dobrej (prosto). Przy skrzyżowaniu kilka sklepów, zajazd „Mogielica” i kościół parafialny z 1913 r.
Centrum Jurkowa jest kapitalnym punktem wypadowym na najwyższe szczyty Beskidu Wyspowego. Niebieskim szlakiem możemy udać się na Mogielicę (ok. 2 h), albo w drugą stronę na Ćwilin (ok. 15 h).
Z centrum Jurkowa ruszamy na północ, drogą lokalną w kierunku Dobrej*.
16,0 km – Dobra - Rola, skrzyżowanie. Skręcamy na drogę krajową nr 28, w lewo. Szosa wznosi się malowniczymi zakrętami na przełęcz Gruszowiec. Po lewej imponujące północne stoki Ćwilina, na prawo zalesione zbocza Śnieżnicy*. Bezpośrednio przed przełęczą mijamy po lewej pomnik poświęcony mieszkańcom Gruszowca pomordowanym w czasie II wojny światowej.
20,5 km – Przełęcz Gruszowiec*, lokalny węzeł szlaków turystycznych, znakomita panorama na zachodnią część Beskidu Wyspowego (widać Luboń Wielki*, Szczebel*, Lubogoszcz*, Babią Górę na ostatnim planie, nieco bliżej, po prawej stronie Pasmo Łysiny, a bezpośrednio przed nami rozległą kotlinkę Mszany Dolnej). Na przełęczy, tuż przy drodze popularny wśród turystów bar „Pod Cyckiem”. Obok kapliczka śś. Piotra i Pawła.
Z Gruszowca można powędrować niebieskim szlakiem na Ćwilin (ok. 1 godzina podejścia) lub na Śnieżnicę (1 h). Z tego miejsca można również podejść do Ośrodka Rekolekcyjnego „Na Śnieżnicy” za znakami zielonymi (ok. 0.5 h).
Na przełęczy skręcamy z wygodnej drogi krajowej na prawo, w wąską asfaltówkę, trawersującą południowe stoki Śnieżnicy. Przejeżdżamy przez osiedle Chęcie (po prawej XIX-wieczna kaplica mszalna) i łagodnie w dół, częściowo lasem, częściowo polami zmierzamy na północny zachód. To bardzo malowniczy odcinek trasy (w głębi Babia Góra, Pasmo Podhalańskie, Gorce, nieco bliżej Luboń Wielki*, Szczebel* i Lubogoszcz*).
22,8 km – Na niewielkim skrzyżowaniu skręcamy w prawo, w stronę zabudowań Kasiny Wielkiej. Po lewej okazały, stromy stok Lubogoszczy*, po prawej zalesione stoki Śnieżnicy. Przekraczamy tory nieczynnej linii kolejowej, jedziemy widokowym odcinkiem trasy, widać Ciecień*, Wierzbanowską, Pasmo Łysiny, na pierwszym planie oczywiście Lubogoszcz.
24,8 km - Na najbliższym skrzyżowaniu w lewo i potem po dojeździe do drogi głównej nr 964 w prawo. Wjeżdżamy do centrum Kasiny, po lewej cmentarz i kościół parafialny.
26,0 km – Centrum Kasiny Wielkiej* (kilka sklepów, pensjonat, kościół parafialny, Ośrodek Kultury). Warto przespacerować się do drewnianego kościółka p.w. św. Marii Magdaleny.
Z Kasiny Wielkiej możemy powędrować na Śnieżnicę (za znakami niebieskimi ok. 1 h) bądź szlakiem czerwonym na Wierzbanowską Górę (ok. 1.5 h). Początek tych tras przy stacji kolejowej, ok. 20 min. od centrum miejscowości.
Spod kościoła ruszamy na północ, drogą nr 964.
26,6 km – Skrzyżowanie, tu w lewo (zachód), kierunek Węglówka i Kasinka Mała. Jedziemy na północny zachód, przez chwilę w obszarze powiatu myślenickiego (wieś Węglówka). Po prawej zbocza Pasma Łysiny, po lewej imponujący stok Lubogoszczy.
30,2 km – Skrzyżowanie w centrum Węglówki*, jedziemy prosto, w dół, wzdłuż potoku Kasińczanka. W prawo odchodzi droga główna do Wiśniowej*, przez Przełęcz Jaworzyce*.
Przejeżdżamy przez Kasinkę Małą*. Zabudowania, tworzące typową ulicówkę, rozciągnięte są dość gęsto wzdłuż rzeki Kasińczanki. Po prawej mijamy XIX-wieczną kaplicę MB Częstochowskiej.
36,0 km – Dojeżdżamy do drogi głównej nr 968 z Lubnia do Mszany, skręcamy w lewo. Przed nami stromy stok Szczebla*. Po lewej stronie mijamy dawny dwór Sławińskich i kościół parafialny w Kasince. Panorama zaczyna się rozszerzać. Przed nami, w głębi północne stoki Gorców, widać również szczyt Potaczkowej z charakterystycznym krzyżem. Na lewo, w głębi Ćwilin i Lubogoszcz.
40,0 km – Skrzyżowanie tras 968 i 28 na zachodnich obrzeżach Mszany Dolnej, skręcamy w lewo do centrum miasteczka.
41,0 km – centrum Mszany Dolnej*, koniec trasy.
 
Trasa III. Piękna Ziemia Limanowska
Limanowa – Słopnice – Chyszówki – Dobra – Tymbark – Laskowa – Ujanowice – Chomranice – Pisarzowa – Limanowa. Długość 78,5 km.
Wycieczka prezentuje szeroką panoramę atrakcji turystycznych Limanowszczyzny. Przede wszystkim bogactwo krajobrazu i przyrody, ale także ciekawe obiekty kultury materialnej - . dworki szlacheckie, kościoły, zabudowa z czasów kolonizacji józefińskiej. Trasa świetna dla miłośników wypraw rowerowych.
 
0,0 km – Rynek limanowski, spod Bazyliki ruszamy na południe, kierunek Kamienica.
0,2 km - Mijamy budynek Starostwa, Sądu Powiatowego, wjeżdżamy na rondo, na nim prosto, przez most na pot. Starowiejskim, stromo pod górę ul. Grunwaldzką, mijamy po prawej krzyż grunwaldzki.
1,5 km - Grzbiet Lipowego po prawej mijamy maszt przekaźnikowy, od lewej widać Cichoń*, Ostrą, Mogielicę*, w głębi pasmo Lubania w Gorcach. Przed Mogielicą rozległe obniżenie Słopnic*. Ok 200 m za masztem odbijamy w lewo na Słopnice (nie ma drogowskazu). Po lewej cały czas wyborna panorama, zjeżdżamy łagodnie wśród rzednącej zabudowy Lipowego.
Docieramy do poprzecznej drogi asfaltowej w przysiółku Słopnic Granice, tu skręcamy w prawo i zjeżdżamy łagodnie do centrum wsi.
5,3 km - Docieramy do głównej drogi w Słopnicach, tu w lewo.
6,0 km - Centrum Słopnic*, zaraz za kościołem skręcamy w prawo, kierunek Jurków i Słopnice-Zaświercze. Droga prowadzi łagodnie pod górę. Dolina Czarnej Rzeki zaczyna się zwężać i tworzy malowniczy przełom. Widać pięknie obniżenie Słopnic otoczone kulminacjami Cichonia*, Zapowiednicy, Mogielicy; na wprost Dzielec. Towarzyszy nam ścieżka dydaktyczna, na łuku drogi kamienna kaplica, poniżej drewniana kuźnia, przed nami coraz lepiej widać szczyt Mogielicy* z wieżą widokową.
11,2 km - Skręt w prawo, most na Czarnej Rzece. Nasza droga zaczyna wspinać się na przełęcz Chyszówki.
12,8 km - Przełęcz Chyszówki* - przełęcz Edwarda Rydza-Śmigłego. Stąd wyborna panorama na Babią Górę na ostatnim planie, nieco bliżej potężny Ćwilin*, na prawo stoki Mogielicy.
Świetny punkt wypadowy w centralną część Beskidu Wyspowego. Na Mogielicę ok. 2 h szlakiem zielonym, w przeciwną stronę, na Łopień ok. 1h.
Z Chyszówek zjeżdżamy na zachód, seria wspaniałych widoków na centralną część Beskidu Wyspowego.
14,1 km - Kaplica św. Józefa w Chyszówkach, nieco powyżej wiekowa lipa.
17,0 km – Jurków*, skręcamy na Dobrą.
20,0 km – Skrzyżowanie w Dobrej*, droga krajowa nr 28, zjazd na Dobrą.
20,8 km - kościół w Dobrej. Minąwszy nowy kościół i niewielki rondko w centrum Dobrej, jedziemy prosto i zaraz potem w lewo, na drogę wiodącą wzdłuż Łososiny do Tymbarku. Malowniczy odcinek trasy, po prawej rozległy wał Łopienia, przed nami wyrastają stoki Paproci.
25,7 km – Skrzyżowanie z drogą do Jodłownika. Jedziemy dalej prosto, wzdłuż Łososiny i linii kolejowej do Limanowej.
26,9 km – Początek Tymbarku*, skręcamy w lewo na Piekiełko*. Drogą na wprost możemy podjechać do centrum Tymbarku ok. 1 km. Warto zwiedzić kościół, rynek, cmentarz parafialny. Nasza droga wiedzie dalej na wschód, skrajem Tymbarku, mijając po prawej Zakłady Tymbark. Jedziemy malowniczym odcinkiem Łososiny, pomiędzy stokami Zęzowa* (po lewej ) i Paproci* (po prawej).
33,0 km – Początek Limanowej– po prawej stronie osiedle Romów limanowskich w osiedlu Koszary, a bezpośrednio przy drodze kapliczka w miejscu cmentarza cholerycznego.
34,0 km –Centrum Łososiny Górnej*, szkoła i kościół drewniany.
Z Łososiny Górnej możemy powędrować na Kamionną przez Pasierbiec (ok. 2 h, szlakiem żółtym), w Pasmo Łososińskie* na Sałasz (szlakiem zielonym i dalej niebieskim, ok. 2.5 h), czy wreszcie niebieskim szlakiem na Paproć*.
35,3 km – Skręcamy w lewo, na drogę 965, kierunek Bochnia, przejeżdżamy przez most na Łososinie, ładny widok na Pasierbiecką i Kamionną (po lewej), po prawej zalesione stoki Dzielca.
Droga wiedzie na wschód, wzdłuż Łososiny. Mijamy wieś Młynne*, we wschodniej części Młynnego dawne dworzyszcze „Słomiana”.
38,0 km – Zjazd z drogi głównej, skręcamy na wschód do Laskowej. Urocza dolina Łososiny tworzy na tym odcinku bardzo malowniczy, widokowy przełom pomiędzy zboczami Wiktorowa i Jabłońca.
42,0 km – Centrum Laskowej* (koniecznie zwiedzić dwór zabytkowy i prywatny skansen p. Jedrzejka),  piękne widoki na Pasmo Łososińskie*.
47,7 km - Zjazd w prawo do Strzeszyc* i Żmiącej*. Zaraz po przejechaniu mostu na Łososinie skręcamy na lewo.
48,5 km – Parkujemy na niewielkim placyku przed Strzeszycami. Na spacer po zrewitalizowanym centrum wsi, przypominającym czasy XVIII-wiecznej kolonizacji józefińskiej, należy przeznaczyć ok. 20 min.
Wracamy do drogi głównej z Limanowej do Łososiny Dolnej, skręcamy na prawo (wschód).
52,4 km – Centrum Ujanowic*, kościół.
55,6 km - Zjazd z drogi głównej na prawo do Wronowic, jedziemy głęboką doliną Łososiny, przez wieś Łyczanka.
58,1 km – Świdnik, zjazd w prawo do Rojówki, ostry podjazd do góry, ładny widok na Chełm z wieżą.
59,0 km – W prawo droga na Skrzetlę, my dalej prosto na południe malowniczym odcinkiem trasy, po lewej piękna odsłona jeziora Rożnowskiego i Dąbrowskiej Góry.
62,0 km - Zawadka, skręcamy w prawo, kierunek Chomranice, po lewej stoki Białowodzkiej Góry*, w głębi Kotlina Sądecka, Pasmo Radziejowej, widać wieżę przekaźnikową na Przechybie.
64,1 km – Chomranice*, główna trasa z Marcinkowic do Męciny, tu skręcamy w prawo, mijamy po lewej drewniany kościółek.
68,0 km – Męcina*, centrum wsi, warto zwiedzić zabytkowy kościół drewniany.
72,0 km – Kościół w Pisarzowej*, muzeum parafialne, nieco dalej, również po lewej Izba Regionalna. Na zwiedzanie kościoła, Izby Regionalnej i Muzeum parafialnego należy przeznaczyć minimum 2 h. Gorąco również zachęcamy do odwiedzenia kuźni p. Wł. Raczka.
Nasza droga prowadzi na zachód, wyjeżdżamy na grzbiet, ładny widok na Pasmo Łososińskie*, w głębi Łopień i Mogielica.
74,0 km - Wieś Mordarka, przejeżdżamy pod linią kolejową i koło kościoła w Mordarce.
76,5 km – Początek Limanowej*, w prawo ul. Polna prowadzi do ruin dworu mordarskiego, po lewej mijamy tzw. Kaplicę Łaski.
78,5 km – Rynek limanowski, koniec trasy.
 
Trasa IV. Szlakiem Sanktuariów Limanowszczyzny
Limanowa – Pasierbiec – Szyk – Jodłownik – Szczyrzyc. 45,5 km.
Trasa wiedzie północnym obrzeżem Ziemi Limanowskiej. Odwiedzimy miejsca pielgrzymkowe, sławne opactwo cystersów i kilka uroczych drewnianych kościółków. Świetna propozycja wyprawy rowerowej.
 
0,0 km – Rynek limanowski, ruszamy na północny zachód drogą krajową nr 28, ul. Jana Pawła II, a potem Piłsudskiego. Na skrzyżowaniu w Sowlinach skręcamy w drogę nr 965 (kierunek Bochnia).
3,0 km - Rondo na Wesołej, jedziemy na północ drogą w kierunku Bochni, wzdłuż Łososiny, most na Łososinie. Przed nami stoki Makowicy, po prawej zbocza Wiktorowa.
4,2 km - Zjazd w lewo na Pasierbiec, jedziemy wąską drogą na zachód, stromo do góry. Po prawej ładny widok na Kamionną* z osiedlem Makowica. Z czasem podjazd nieco łagodnieje, w głębi pojawia się wyniosła sylwetka Kostrzy*.
7,6 km - Skręt na południe i wjazd do Pasierbca, na tym odcinku towarzyszą nam żółte znaki szlaku turystycznego na Kamionną.
8,9 km - Sanktuarium w Pasierbcu*, mijamy kościół parafialny, dom pielgrzyma, wąska droga przewija się pomiędzy zabudowaniami.
Na zwiedzanie sanktuarium, (kościół, droga krzyżowa, stara kaplica) trzeba przeznaczyć co najmniej 2 h. Pasierbiec jest też dobrym punktem wypadowym w masyw Kamionnej i Pasierbieckiej. Na Kamionną można powędrować żółtym szlakiem turystycznym ok. 1 h.
9,4 km - Zjazd na Bałażówkę, dość niespodziewanie z drogi głównej skręcamy w wąską drogę w prawo, jedziemy początkowo lasem, potem wąską grzbietową asfaltówką.
10,1 km - Krzyż na Bałażówce, po lewej Paproć* z widocznym krzyżem, wąziutką drogą jedziemy na zachód, miejscami zjazd jest bardzo stromy.
11,6 km - Most na Łososinie na granicy Piekiełka* i Koszar*, po dojeździe do głównej drogi skręcamy w prawo i jedziemy na zachód, wzdłuż rzeki.
12,4 km - Most na Łososinie, ważne skrzyżowanie, tu skręcamy w prawo (kierunek Rupniów, Nowe Rybie), podjazd do góry.
13,8 km - Wjazd do Rupniowa, zjazd w lewo na Szyk, jedziemy na zachód, piękny widok na stoki Kostrzy.
18,6 km - Szyk*, skrzyżowanie w środku wsi. Na spacer po miejscowości trzeba przeznaczyć minimum godzinę. Warto odwiedzić uroczy drewniany kościółek, cmentarz parafialny z grobami dawnych właścicieli wsi oraz tzw. kapliczkę konfederacką na Plebańskiej Górze. Koniecznie trzeba też zajrzeć do „Czarowni na Górkach” – gospodarstwa agroturystycznego i pracowni artystycznej Elżbiety i Piotra Zbrożków.
Z Szyku ruszamy na zachód, po 100 m skręt w lewo, po lewej kapliczka między lipami, dalej również po lewej zjazd do „Czarowni na Górkach”, droga łagodnie wznosi się.
20,6 km - Skręt w lewo, na skrzyżowaniu na grzbiecie, w kierunku wsi Kostrza, po lewej zespół szkół Kostrza Sadek, na lewo w głębi masyw Kamionnej* i Pasierbieckiej*.
23,2 km - Skrzyżowanie koło starej szkoły w Kostrzy*, my skręcamy w prawo, w dół, na zachód, przed nami widok na Śnieżnicę*, Ciecień*, Wierzbanowską Górę, Pasmo Łysiny.
28,4 km - Główna droga do Jodłownika, tu w lewo.
34,6 km - Centrum Jodłownika*. Warto zwiedzić drewniany kościółek z XVI w. Na cmentarzu parafialnym groby rodziny Romerów, wielce zasłużonej dla Jodłownika i okolicy.
W centrum Jodłownika skręt w prawo na Szczyrzyc, podjazd. Mijamy dawny folwark cystersów (po lewej, na wzniesieniu), po prawej krzyż grunwaldzki, zjazd malowniczą drogą z wybornym widokiem na grzbiet Cietnia, po prawej dominujące Grodzisko.
45,5 km – Centrum Szczyrzyca*, koniec trasy.
Szczyrzyc jest świetnym punktem wypadowym w północną część Beskidu Wyspowego. Szlakiem zielonym możemy powędrować do Wiśniowej przez grzbiet Cietnia (ok. 2.5 h), szlak czarny wiedzie na owiany legendami szczyt Grodziska i do słynnego Diabelskiego Kamienia w Smykani.
part part part part part part part
logologologo
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa zrealizowana w ramach projektu współpracy pn. "Szlak Węgierski" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
Osi 4 LEADER-działanie 421" Wdrażanie projektów współpracy" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.