Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne w Wieliczce i okolicznych miejscowościach

Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli „Wieliczka” to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kopalnia Soli „Wieliczka” dzisiaj to zarówno wielowiekowa tradycja jak i nowoczesność, kilkusetletnia historia i podziemne miasto z rozbudowaną infrastrukturą. Kopalnia to dorobek kilkudziesięciu pokoleń górników, pomnik historii Polski i narodu polskiego – marka, która istnieje w świadomości Polaków od stuleci.
Szczegóły oferty turystycznej na stronie internetowej: www.kopalnia.pl
Kopalnia Soli fot.Piotr Jantos
Fot. Piotr Jantos

Szyb Regis
Szyb Regis zawiera jedyny zachowany do dziś szyb górniczy pochodzący ze średniowiecza. Szyb, zgłębiony na polecenie króla Kazimierza Wielkiego, czynny był już w 1355 roku i sięgał 57 metrów pod ziemię. w 1861 roku nazwę „Regis” zmieniono na „Franciszek Józef”, na cześć ówcześnie panującego cesarza, natomiast w latach 1945-90 nosił on nazwę szybu „Stefana Okrzei”. Od 1996 roku trwały prace nad przywróceniem szybowi jego komunikacyjnej funkcji i udostępnieniem go dla turystów. Uroczyste otwarcie odnowionego szybu odbyło się 7 września 2012 roku. W tym miejscu rozpoczyna się Trasa Górnicza, czyli nowa propozycja kopalni do zwiedzania jej wnętrza. Długi na 2 kilometry szlak został zaprojektowany tak, by przenosić turystów do minionych stuleci, umożliwić im spotkanie z geologicznymi zjawiskami i przedstawić historię górniczego rzemiosła. Więcej informacji na:
www.kopalnia.pl
Szyb Regis_fot. A.RogalskaFot. Agnieszka Rogalska

Rynek Górny w Wieliczce
Rynek Górny w Wieliczce – rynek miejski w Wieliczce pochodzący z okresu panowania Kazimierza Wielkiego, kiedy wójtem był Mikołaj Wierzynek. Jest placem w kształcie kwadratu, z którego odchodzi osiem ulic – po dwie z każdego narożnika. W dawnych wiekach przez rynek wiódł szlak handlowy z zachodu na Węgry. Drewnianą zabudowę rynku zniszczył pożar. W 1776 roku przystąpiono do stawiania murowanych kamienic. W miejscu dawnego ratusza, który znajdował się pośrodku południowej pierzei rynku, została wzniesiona neoklasyczna rezydencja – pałac Przychockich. Z rynku wychodzą ulice: Kopernika, Reymonta, Seraf, Władysława Sikorskiego, Zamkowa, Kilińskiego i Górsko.
Rynek Wielicki z lotu ptaka bartlomiej Cichoń
Fot. Bartłomiej Cichoń

Malowidło 3D "Solny Świat"

Na Rynku Głównym w Wieliczce znajduje się malowidło 3D pn. "Solny świat", jego autorem jest Ryszarda Paprocki. Malowidło ma 350 m2 powierzchni i jest wykonane z odpornych na ścieranie farb. Aby zobaczyć pełnię efektu trójwymiarowego trzeba stanąć w odpowiednim miejscu. Obraz "Solny świat" w Wieliczce jest malarską wizją podziemi kopalni soli. Kompozycja zawiera charakterystyczne fragmenty prawdziwych wnętrz wielickich żup solnych (np. Kaplica Świętej Kingi) odpowiednio skomponowanych i widzianych w ogromnej rozpadlinie skalnej. Do kompozycji tego obrazu autor odpowiednio dopasował istniejące, brązowe rzeźby czterech górników, którzy teraz wychodzą z podziemi na drewniane pomosty nad rozpadliną. "Solny świat" jest ciekawym polem do różnych działań i eksperymentów fotograficznych, istnieje niezliczona ilość ustawienia pozujących - nawet dużych grup - na tle malowidła i dowolnego aranżowania sytuacji. Jest jednym z bardziej "mobilnych" malowideł tego typu na świecie w sensie fotograficznej zabawy; to jak zostanie wykorzystane zależy od wyobraźni zwiedzających i fotografujących.
Rynek Wielicki_malowidło 3D_Ryszard Tatomir
Fot. Ryszard Tatomir

Zamek Żupny
Zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, wielokrotnie przebudowywany, w czasie ostatniej wojny uległ zniszczeniu. Współcześnie mieści się w nim Muzeum Żup Krakowskich. W salach można obejrzeć ciekawe ekspozycje związane tematycznie z kopalnią soli. Od początku swojego istnienia do 1945 roku był własnością przedsiębiorstwa górniczego zwanego Żupy Krakowskie (do 1772 r.) a następnie Saliny. Rezydowali w nim żupnicy, czyli zarządcy-administratorzy kopalni. Jest to jedyna w Europie rezydencja o charakterze obronnym, która była siedzibą władz administracyjno-gospodarczych, a nie panującego. W czerwcu 2013 Zamek Żupny został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
wieliczka zamek fot. Andrzej Lisowski
Fot. Andrzej Lisowski

Kościół św. Klemensa
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Klemensa, papieża i pierwszego patrona górników został wzniesiony z fundacji mieszczan w 1381 roku. W tym stanie przetrwał do roku 1786. Obecny kształt kościoła pochodzi z XIX wieku. W obiekcie zachowały się elementy architektoniczne z XIII i XIV wieku. Z XVII wieku pochodzi kaplica grobowa Morstinów, zdobiona stiukami Baltazara Fontany. Obok kościoła znajduje się dzwonnica zaprojektowana przez włoskiego architekta Pellegriniego, ufundował ją Jan III Sobieski po zwycięstwie nad Turkami.
Kosciol Klemens
Fot. LGD "Wielicka Wieś"

Kościół św. Sebastiana
Kościół św. Sebastiana w Wieliczce  to modrzewiowy obiekt położony na południowo-wschodnich obrzeżach Wieliczki, na stromym zboczu wśród kilkusetletnich drzew. Jego budowa została rozpoczęta w 1581 roku, dzięki staraniom ówczesnego żupnika wielickiego Sebastiana Lubomirskiego. Konsekracji świątyni dokonał kardynał Jerzy Radziwiłł w 1598 roku. Kościół zbudowany jest na bazie prostego rzutu poziomego. Wzniesiony został jako wotum wdzięczności za ocalenie miasta od epidemii cholery.
Kosciol sw Sebastiana

Pałac Konopków
Późnobarokowy pałac wybudowany w latach osiemdziesiątych XVIII wieku przez braci Konopków. Pierwotnie składał się z piętrowego pałacu ze ścianą frontową zwróconą ku zachodowi, tarasu, dziedzińca oraz zabudowań gospodarczych. Konopkowie sprzedali pałac władzom austriackim, które przeznaczyły go na budynek dla kopalni. Zamieszkiwał tu Feliks Piestrak, kierownik Szkoły Górniczej w Wieliczce w latach 1909-1912 i 1918-1924. W połowie XX wieku znajdowała się w nim Miejska Biblioteka Publiczna. Obecnie budynek został przeznaczony na oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Palac Konopkow_fot.Piotr Jantos
Fot. Piotr Jantos

Pałac Przychodzkich
To neoklasyczny obiekt znajdujący się przy Rynku Górnym w Wieliczce. Zbudowany około 1784 roku na fundamentach starego ratusza dzięki staraniom Kazimierza Przychockiego. Był kilkukrotnie przebudowywany w latach: ok. 1819, przed 1878, w 1918 oraz w 1966 roku (proj. Jan Hojarczyk). Władze kopalni nabyły pałac w 1818 roku. Przeszedł remont kapitalny w 1984 r. Przez wiele lat mieścił gimnazjum im. Jana Matejki, a także Zespół Szkół Zawodowych. Na budynku znajduje się tablica upamiętniająca wymarsz do Krakowa rewolucyjnego oddziału górników i mieszczan wielickich pod wodzą Edwarda Dembowskiego, 24 lutego 1846 r. W 2010 r. elewacja frontowa pałacu została poddana gruntownemu remontowi.
Palac Przychodzkich

Aleja Jana Pawła II, Ogród Żupny
W roku 1998 zrealizowano budowę ciągu pieszego między szybem Daniłowicza, a Ogrodem Żupnym. Trakt turystyczny powstał z myślą o turystach, którzy po zwiedzeniu kopalni będą mieli możliwość dotarcia do centrum miasta. W dowód szacunku dla papieża Jana Pawła II, który jako biskup krakowski - Karol Wojtyła wielokrotnie odwiedzał Wieliczkę, Rada Miejska drodze tej nadała miano alei im. Jana Pawła II. Ogród Żupny zrekonstruowano wcześniej, bo w latach 1993-1995. Znajduje się on wokół Alei Jana Pawła II. Odtworzony ogród składa się z dwóch tarasów: ogrodu dolnego (złożonego z czternastu kwater centralnych i dwóch bocznych) oraz ogrodu wyższego.
Aleja_JPIIFot. Urząd Miasta i Gminy Wieliczka

Stacja narciarska Podstolice
Ośrodek narciarski Podstolice-Ski znajduje się zaledwie 18 km od centrum Krakowa i 7 km od centrum Wieliczki. Ośrodek dysponuje 3 wyciągami i trasami wytyczonymi tak, aby mogli z nich korzystać narciarze i snowboardziści posiadający różne umiejętności jazdy. Wszystkie trasy są naśnieżane oraz bardzo dobrze oświetlone, co umożliwia jadę do późnych godzin wieczornych.
Podstolice Ski          Fot. Podstolice Ski

Park Linowy Xtreme Park
Zlokalizowany niespełna 10 km od centrum Krakowa, na terenie Użytku Ekologicznego Wieliczka – Grabówki Park, to miejsce zapewniające niepowtarzalny relaks na łonie natury. Park linowy to system przeszkód zawieszonych miedzy drzewami nad ziemią. Na dwóch trasach o różnym stopniu trudności znajduje się łącznie 35 przeszkód. Pokonanie trasy to przede wszystkim wspaniała przygoda z dużą dawką pozytywnej adrenaliny. To doskonały pomysł aby w bezpieczny sposób sprawdzić nie tylko swoją kondycję fizyczną ale również umiejętność koncentracji, panowania nad emocjami i pokonania własnych słabości. Nad bezpieczeństwem uczestników zawsze czuwa nasza profesjonalna kadra, która chętnie służy pomocą i udzieli porad na temat sprawnego przejścia tras. Xtreme Park Linowy to nie tylko atrakcje na wysokościach. Na terenie Parku czekają boiska do gry w kosza, siatkę, korty tenisowe oraz plac zabaw dla najmłodszych. Teren naszego Parku to wspaniałe miejsce na rodzinny wypoczynek, wypad ze znajomymi czy romantyczny spacer. Na przygotowanym miejscu ogniskowym z altaną zorganizujesz nie zapomnianą imprezę!
Xtreme Park
Fot. Park Linowy Xtreme Wieliczka-Grabówki

part part part part part part part
logologologo
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa zrealizowana w ramach projektu współpracy pn. "Szlak Węgierski" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
Osi 4 LEADER-działanie 421" Wdrażanie projektów współpracy" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.